Way of Taste scones - Mika Szymkowiak Fotografia
Scones, kuchnia brytyjska

16 września, 2016

Scones to idealne bułeczki brytyjskie, podawane ze śmietaną i konfiturą w wielu miejscach. Przyznam szczerze, że kiedy tylko pojawiam się w Wielkiej Brytanii, już na lotnisku poszukuję miejsca z kawą i tymi doskonałymi bułeczkami. Mimo iż są one bardzo proste do zrobienia w domu, to atmosfera temu towarzysząca pozwala mi się na chwilę zresetować. W Plymouth na nabrzeżu Barbican jest niesamowicie klimatyczna herbaciarnia. W moich oczach to kumulacja wszystkiego co może kojarzyć się z brytyjskim podwieczorkiem. Koronki, kwiatki, bogato zdobione filiżaneczki. Często przesiadujemy tam zajadając się scones i popijając nie inaczej jak herbatkę (choć ja zdecydowanie do kawoszy należę). Czuję się jakbym siedziała w samym centrum filmowej scenografii z końca XIX wieku. Wpatruję się w wodę, hałaśliwe mewy i ludzi nigdzie niespieszących się. Od czasu do czasu każdemu przyda się takie wyciszenie, więc czemu nie przy podwieczorku.

Scones, są też świetnym przysmakiem na wycieczki. Krucha bułeczka z dodatkami zaspokoi mały głodek, kiedy jesteśmy na wycieczce. Takie smakołyki też lubią dzieci – warto je z nimi przygotować, wtedy jeszcze bardziej smakują 🙂

Prawdę mówiąc, zastanawiam się co w tych bułeczkach jest. Może to właśnie ten spokój towarzyszący przy jedzeniu scones, może ta woda w którą się wpatruję? Oczywiście towarzystwo Pana Małżonka jest nieodzowne. Bo milczeć i patrzeć bez celu też nie można z byle kim.

Scones, brytyjskie bułeczki

Potrzebne będą:
  • 250 g mąki
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • szczypta soli
  • 45 g masła miękkiego
  • 1 łyżeczka cukru
  • gruby cukier do posypania
  • 1 duże jajko
  • 100 ml mleka (bardzo zimnego) + mleko do posmarowania bułeczek
  • opcjonalnie: rodzynki, ziarna sezamu
Mąkę, proszek i sól mieszamy w misce. Następnie dokładamy miękkie masło w małych kawałkach. Dokładnie rozcieramy palcami i przesypujemy, aby nabrało powietrza. Powinny wyjść nam wilgotne okruszki. Dodajemy cukier i jeżeli bułeczki mają być słodkie, rodzynki. W oddzielnej misce mieszamy jajko i mleko. 3/4 płynu wlewamy do naszych okruszków z mąką i mieszamy dokładnie. Ciasto powinno być miękkie, a nie klejące, więc musimy uważać z płynem. W razie czego oprószamy małą ilością mąki.
Gotowe ciasto wykładamy na stolnicą i delikatnie wałkujemy lub ugniatamy palcami, aby uzyskało grubość ok 2-3 cm. Za pomocą kieliszka, szklanki lub foremki do pierników wykrawamy okrągłe, małe bułeczki.
Gotowe bułeczki układamy na wyłożonej pergaminem blasze, smarujemy mlekiem i posypujemy cukrem lub sezamem. Nasze bułeczki pieczemy ok 20 minut w 180 stopniach.
Way of Taste scones - Mika Szymkowiak Fotografia